Lenka - Australanka s českými kořeny poprvé v Praze

Lenka - Australanka s českými kořeny poprvé v Praze

14. 02. 2011  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Než australanka Lenka, která má po svém otci české kořeny, vstoupila na pódium, kde natáčela první singl ze svého alba “The Show,”slíbila: “Chci napsat víc písniček o tom, jaké to je být zamilovaná. Na druhém albu jich uslyšíte víc.”
Tehdy, v roce 2008 tuhle malou Čecho-australanku čekala spousta věcí, včetně přestěhování se do Spojených Států, vystoupení v několika talk show včetně show Conana O’Briena a také ten fantastický moment, kdy se její deska dostala na třetí místo v hitparádě Heatseekers časopisu Billboard. Pak přišlo zasnoubení s výtvarníkem Jamesem Gulliverem Hancockem, se kterým vytvořila mnoho společných děl. A letos Lenka dostála svému slovu a přichází s albem Two, deskou plnou zamilovaných písniček.

Ale ne všechny písničky vznikaly během líných, prosluněných a romantických rán. Důvodem je úspěch prvního alba a následující světové turné v roce 2009. Lenka vystupovala v komorním prostředí klubů i na velkých festivalech jako jsou Bumbershoot a Summer Sonic. Pódia mnoha měst nebyla pro Lenku žádná novinka – začínala v indie kapele Decoder Ring a v mládí strávila mnoho hodin před kamerou, ale cestování po 21 zemích během deseti měsíců jí otevřelo oči. “Bylo to tak intenzivní. Při turné se život zkoncentruje.Jeden den vám připadá jako měsíc. Ale já byla vždycka taková cikánka, takže mi takový život vyhovuje. A navíc jsem z toho všeho chtěla dostat trochu víc, ne jen že jsem na turné. Skoro jsem si hrála na to, že si jen tak cestuju a seznamuju se s novými lidmi. Skoro jako bych měla na zádech batoh a zažívala setkání s různými jinými kulturami.” Hodně zemí, které Lenka navštívila poprvé, na ni udělalo velký dojem – Dánsko, Japonsko, Thajsko, ale největší dojem na ni snad udělal Vietnam. “ Moc málo muzikantů má šanci vystupovat ve Vietnamu, takže pro mě to byla velká čest a štěstí.” Její singl The Show se ve Vietnamu, ale take v Polsku, stal nejhranějším singlem vůbec, na iTunes se stal vůbec nejstahovanější volnou písničkou. Písně z jejího prvního alba zazněly v seriálech “Chirurgové” a “90210”.

Během turné se Lenka věnovala skládání nových písniček, aby se vyrovnala s tolika novými zážitky a emocemi. “ Skládala jsem, abych to všechno nějak zpracovala. To je skvělé na tom, že se živíte skládáním a psaním písniček. Napsala jsem asi 35 písniček, když jsem připravovala svou druhou desku.”

Musela také “zpracovat” to, že vyměnila Sydney za Los Angeles a to pak za Brooklyn, a vše bez svých blízkých. Tak vznikly skladby jako “Roll with the Punches” a “Sad Song.” O té druhé Lenka říká: “Utápěla jsem se v depresích, ale dostala jsem se z toho a tahle písnička mi v tom hodně pomáhala. Myslím, že my všichni se v tom často motáme a potácíme, ale když začnu psát písničky, je po depresích.”

Ale ne všechny ty trable byly na škodu. “Myslím, že jsem loni hodně vyrostla. Naučila jsem se hodně o sobě i o světě a je ze mě o kus víc ženská. Už nejsem tak bojácná, mám větší kuráž.”

Vnitřní síla ji nasměrovala do Londýna, kde s ní spolupracoval na Two David Kosten (Bat for Lashes). Nahrávání ve studiu skupiny The Kinks bylo jedinečným zážitkem. “Bylo to úžasné, protože tam byly jejich staré nástroje a já tak mohla použít jejich melotron ze sedmdesátých let.”

Měla také odvahu nasměrovat nové album trochu jiným směrem než své první – nová deska je mnohem elektroničtější a tanečnější. Složila několik písniček s britským skladatelem Egem Whitem a producentem a hudebníkem Guy Sigsworthem, který předtím spolupracoval s Björk na jejích nejznámějších skladbách. Lenka připouští: “Nikdy jsem elektronickou hudbu moc nemusela, když jsem byla teenager. Björk byla ale první zpěvačka, díky které jsem si uvědomila, že mít computerový beat v písničce není nic nezákonného a písnička je i tak krásná a emocionální.”

Ale bez ohledu na námět - ať už je píseň o lásce, o kuráži nebo o čemkoliv jiném, dnešní a statečnější Lenka je právě teď připravena zmocnit se světa....

Jestli se jí podaří zmocnit se také vás, se můžete přesvědčit živě 3.května v pražském Lucerna Music Baru.

www.lenkamusic.net

Dodal: Michal Rejzek, D smack U Promotion
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

koncert: LENKA

Úterý 3. 5. 2011
Vstup: 200/300
Vystupují:
Lenka
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno: Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
NOVÉ SOUTĚŽE
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
Mastermix #633 (Mixcloud.com)
21. 11. 2019 (118 MB)
Mastermix #634 (Mixcloud.com)
21. 11. 2019 (118 MB)
Mastermix #631 (Mixcloud.com)
09. 11. 2019 (119 MB)
Hot Candy (Mixcloud.com)
09. 11. 2019 (135 MB)
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2019   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika