Ólafur Arnalds na Spectaculare Night v Lucerně

Ólafur Arnalds na Spectaculare Night v Lucerně

05. 09. 2018  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Festival Spectaculare připravil na podzim další koncert ze série Spectaculare Night. Islandský skladatel Ólafur Arnalds se po třech letech vrátí do Prahy, tentokrát sólově s novým albem v rámci světového turné All strings attached. V pátek 12. října 2018 zavítá v doprovodu smyčcového kvarteta do velkého sálu Lucerny a představí své zbrusu nové, čtvrté studiové album re:member, které vyšlo 24. srpna 2018 na prestižním vážnohudebním labelu Mercury KX.
Arnalds, který boří hranice mezi světy vážné hudby, nezávislé elektroniky i post-rocku, ve svých atmosférických kompozicích působivě vykresluje svérázný půvab své domoviny. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji GoOut od 590 Kč. Více informací na www.spectaculare.eu.

Ólafur Arnalds

Ólafur Arnalds, rodák z malého města Mosfellsbær na západě Islandu, vystudoval klavír a poté si na několik let vyzkoušel roli metalového bubeníka. Ke klavíru se ale nakonec vrátil a přidal k němu elektroniku, smyčce a samply. V roce 2007 debutoval albem Eulogy for Evolution, hudebním přemítáním o zrodu a smrti, na kterém se poprvé představil jako výrazný skladatel podmanivé neoklasické hudby s artrockovým gestem. Arnaldsova alba a EP měla vždycky i filmové ambice. Dalším logickým krokem tak byl jeho přechod ke komponování soundtracků. Vznikla tak hudba k filmům jako Another Happy Day a především The Hunger Games. Za hudbu k britskému televiznímu seriálu Broadchurch pak obdržel i prestižní cenu BAFTA. Po této zkušenosti zformoval v roce 2009 elektronický projekt Kiasmos, společně s Janusem Rasmussenem z islandské skupiny Bloodgroup. Na podzim roku 2014 jim vyšlo eponymní debutové album Kiasmos a rok poté také poprvé vystoupili naživo v Praze v Paláci Akropolis. Dlouho posledním Arnaldsovým sólovým počinem bylo LP Islands Songs z roku 2016. 

Na svém novém albu re:member si Arnalds pohrává s novým prvkem, který doposud ve své hudbě nevyužíval. Tím je semi-generativní hudba vytvářená prostřednictvím technologie, na které s ním spolupracoval vývojář Halldór Eldjárn. Poslední dva roky jeho tým vyvíjel tzv. „self-playing“ klavír, který je zároveň kompozičním nástrojem i inovativním prvkem živého vystoupení. "Tyto dva speciální klavíry jsou pro mne součástí kreativního procesu, který mě nutí zkoušet nové a často překvapující věci. V živém vystoupení hrají právě ony stěžejní roli, a to zejména kvůli jejich generativnímu charakteru – pokaždé, když na ně hraji, je to jiné. Každé vystoupení je tak jedinečné," doplňuje islandský skladatel Arnalds.

Koncert Ólafura Arnaldse proběhne v pátek 12. října ve velkém sále Lucerny v rámci Spectaculare Night, off-programu hudebního festivalu Spectaculare, který do Prahy každoročně přiváží žhavá jména současné světové elektronické, ambientní, experimentální jazzové a soudobé hudby ve spojení s projekcemi a vizuálním uměním. Jeho šestý ročník se připravuje na začátek roku 2019 opět na různých lokalitách po celé Praze.

Dodal: Eliška Míkovcová, piaristi.cz
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

SPECTACULARE NIGHT: ÓLAFUR ARNALDS

Pátek 12. 10. 2018
Vstup: od 590 Kč
Vystupují:
Ólafur Arnalds (Island)
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno: Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
NOVÉ SOUTĚŽE
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2019   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika