S Underworld vystoupí 13. července i Skyline a DJ Tráva

S Underworld vystoupí 13. července i Skyline a DJ Tráva

09. 05. 2005  |  Autor: ozzby  |  Komentáře (0)
Vystoupení legendární skupiny Underworld se pomalu a jistě blíží a tak přinášíme článek biografii tří interpretů, kteří 13. července v Kolenově parku vystoupí.
Vystoupení legendární skupiny Underworld se pomalu a jistě blíží a tak přinášíme článek biografii tří interpretů, kteří 13. července v Kolenově parku vystoupí.

UNDERWORLD – BIOGRAFIE

Každý, kdo během posledních patnácti let žil taneční hudbou, si musel prožít svůj první moment s Underworld. Možná to bylo v roce 1993, když zaslechl skladbu Rez na Boys Own party, nebo o deset let později na Two Months Off Party na terase na Ibize. Nabízí se tedy otázka: Kdo jsou vlastně ti Underworld, seskupení, o němž již dnes bez pochyb můžeme říci, že vešlo do dějin taneční hudby?

V srpnu 1996 se na úbočí japonské hory Fuji konala vůbec první venkovní celonoční party s poněkud matoucím názvem Futura 2000. Underworld jako hlavní hvězda večera hráli čelem k sopce Fuji pro 18 tisíc clubberů a jednoho jediného člena ochranky. Karl Hyde na to vzpomíná se slovy: “Bylo skutečně vzrušující mít možnost zahrát si na tak výjimečných místech. Svahy hory Fuji, pláž v Norsku, římský amfiteátr na jihu Francie… Byli jsme živá skupina, která dělala to, co té doby náleželo jenom DJům. Byli jsme součástí míšení stylů a postupů.”

V centru celého dění byl především jeden hit – Born Slippy. Skladba, původně vydaná jako béčko, k jejímuž vzniku posloužila jako inspirace opilecká jízda nočním londýnským Sohem a jež své jméno získala po chrtovi, se stala nesmrtelným hitem. Bezesporu měla také hlavní podíl na tom, že se hudba k filmu Dannyho Boylea Trainspotting mohla pyšnit titulem soundtrack roku. Skladba obsahovala kontrast a napětí, vždy tak charakteristické pro Underworld: Sbíječkové rytmy versus nebeské akordy, text “pivo, pivo, pivo” (lager lager lager) versus “křehký andělský chlapec” (dirty numb angel boy). Obhroublý versus božský.

Vývoj Underworld sleduje vlastně také příběh taneční hudby samotné, od malých těžko dostupných white labelů a upocených klubů až k Hollywoodským soundtrackům a světovým turné. Ať už jste se přidali v jakékoliv době, ať vás rozechvívá jakýkoliv moment, je velká šance, že v pozadí hrál track právě od Underworld.

[IMG]http://redakce.poslouchej.net/obr/uw.jpg[/IMG]

Underworld se zrodili Romfordu v Essexu roku 1989. Rick Smith a Karl Hyde tehdá hledali DJe, se kterým by mohli spolupracovat. Hledali a našli – Darrena Emersona, burzovního kurýra a kamaráda Rickova švagra. “Bylo mu osmnáct a měl svůj názor na věc. Byl fakt zvláštní a pro nás to bylo něco jako kopnutí do zadku.”

Underworld byli šli vždycky mimo hlavní proud. V době, kdy většina tanečních projektů žila jepičími životy a charismatem zrovna neoplývala, měli Underworld ambice mnohem větší. Inspiraci a impulsy k tvorbě jim dávali jednak elektroničtí inovátoři New Order, Kraftwerk a Brian Eno, dále pak improvizace a pružnost reggae sound systémů na jedné straně a Miles Davis na straně druhé. Zároveň založili oceňované designové studio Tomato, odpovědné za všechny Underworld přebaly, bezpočet reklam a filmových titulků.

V roce 1992 trojice vylisovala a sama vydala pět stovek kopií svého prvního dvoj-CD pojmenovaného Mother Earth/The Hump. V témže roce potkali Stevena Halla, šéfa značky Junior Boys Own, který se stal jejich dobrým přítelem, šéfem labelu a manažerem. Darren Stevenovi přehrál jejich poslední kousek, cestopis ztřeštěného Elvise Mmm…Skyscraper I Love You. Žádné jiné taneční projekty do té doby takovou hudbu prostě nedělaly.

Od té chvíle bylo jasné, že Underworld budou hrát naživo a že symbolické reprobedny na ravech za Londýnem nebudou tou správnou volbou. Na Glastonbury v roce 1992 se s podobně smýšlejícími projekty ukempovali na kraji festivalu a postavili Experimental Sound Field. Šlo o improvizovanou proměnlivou scénu spojující DJské umění a živá vystoupení, kde se hrálo od poledne do svítání. Karl k tomu říká: “Pro Underworld to byl projekt, který všechno odstartoval. Po tomhle už jsme nemohli udělat krok zpátky. A pořád rádi hrajeme 18 hodin.” Teď už jsou možná stručnější, ale ani dnes Underworld nepoužívají při svých vystoupeních set listy.

Stejný přístup používali při svých remixech pro bezpočet umělců, od Leftfield a Orbital až po Shakespear’s Sisters a Simply Red. Karlovy texty inspirované Lou Reedovým New Yorkem a Sam Shepardovými Motel Chronicles byly stejně neobvyklé. Neustále s sebou nosil blok, kam si zapisoval vše, co vnímal sluchem i zrakem, aby to později přetvořil do surrealistických koláží a obohatil tak taneční hudbu o bláznivou poezii.

“Věřím, že vidíme svět jako sérii útržků. Já se jen snažím zaznamenat je co nejrychleji jak to jen jde,“ říká k tomu Karl. A tak si clubbeři s vyvalenýma očima zakřičeli do písniček o pornopsech či servírkách, aniž by měli nejmenší představu o tom, co vlastně znamenají.

Na počátku 90.let si od sebe taneční a rocková scéna držely velký odstup. Vystoupení Underworld na festivalu Megadog’s a série singlů, které přetvořily samotné techno DNA (Rez, Dirty, Spikee), byly impulsem ke změně tohoto stavu. Album Underworld z roku 1994 pod názvem Dubnobasswithmzheadman se dostalo až na 11. místo hitparády, což už svědčilo o tom, že Underworld neposlouchají jenom kluboví zasvěcenci. Karl říká: “Ani jsme neměli v úmyslu vydat nějaké album. Rick prostě řekl: ‘Máme dost tracků, co s tím uděláme?‘ Teprve později jsem zjistil, že tohle album bylo pro mnoho lidí prvním zasvěcením do taneční hudby“.

Na podzim téhož roku hráli Underworld v londýnské Astorii, poprvé jako hlavní hvězda večera. Předkapelou bylo slibné duo Dust, ze kterých se později vyklubali Chemical Brothers. O rok později poslouchal album Dubnobasswithmyheadman režisér Danny Boyle nepřetržitě během natáčení Trainspottingu a použil ho jako soundtrack k prvnímu filmovéhu sestřihu. Později během posledních filmových úprav si v HMV koupil Born Slippy a dál to už slo jako po másle.

Underworld a celá scéna, z niž toto seskupení pocházelo, se vyvíjela moc rychle na to, aby se všechny tyto momenty daly lehce zachytit. Elektronická hudba se v souladu s tím, jak se měnil vkus oddaných stoupenců letních festivalů, prosadila na hlavních podiích nejen na tanečních festivalech jako Tribal gathering, ale i na Glastonbury a Readingu. Stále rostoucí schopnost Underworld živě koncertovat pronikla i na jejich běsnící houževnaté album z roku 1996. Pojmenovali ho Second Toughest In the Infants podle Rickova synovce, ze kterého se mimochodem vyklubal skoro dvoumetrový chlap.

Pro Underworld se – nejen díky Born Slippy – otevřel celý svět. Na žádost fanoušků však byla skladba vydána znovu a číslem jedna v hitparádách se nestala jen kvůli Fugees. Underworld hráli na významných koncertech v Japonsku, Evropě a Americe a všude vítali jejich našláplou hudbu s acidovými smyčkami s největší radostí. I když třeba v případě americké “electronica“ módy se někdy setkali s nepochopením.

V té době patřili mezi jejich obdivovatele také U2 a REM. Dokonce i Hollywood se snažil Underworld zlákat. To se mu také podařilo a pro film Batman Forever (bohužel dost zoufalý) vyprodukovala trojice skladbu Moaner. “Pokaždé, když nás někdo požádá o track pro film, jde vždycky o šílenou, násilnou honičku se zfetovaným DJem za volantem,“ stěžuje si Rick. Karl na londýnskou premiéru šel, ale prozíravě zmizel ještě před začátkem promítání.

ZAZVONIL ZVONEC
Všechny líbánky jednou skončí a přípravy alba Beacoup Fish (pracovní název Tonight, Matthew, We Will Be Underworld) v roce 1999 probíhaly pod velkým tlakem. Karl přestal s pitím, které sice způsobovalo problémy, ale zároveň inspirovalo jeho zrychlené monology. Tak strávil pár měsíců hledáním nové múzy. Očekávání a pracovní nálož mu byly velkou zatěžkávací zkouškou.

Výsledek ovšem ocenil podstoupené trápení. Beaucoup Fish, ještě eklektičtější a hloubavější než předcházející alba, přesahuje velké množství stylů, od lehkého deep housu až k útočnému, panickému technu a kung-fu breakbeatu. Inspirací k tracku King Of Snake byl děsivý pohled na bojující kobry v Japonsku a název samotného alba pochází ze samplu hlasu rybáře z Cajunu, kterého Rick potkal v osmdesátých letech.

V té době Underworld poprvé povolili remixy svých skladeb, kterých se poté ujali například Fatboy Slim, Dave Clark, Francois Kevorkian či Micronauts. Toho roku odehrála trojice svá zatím největší vystoupení, včetně triumfálního sobotního výstupu na Glastonbury před Manic Street Preachers, hlavní hvězdou večera. S Beaucoup Fish si Underworld vysloužili svou druhou nominaci, a to na Mercury Music Prize.

Napětí si ovšem vyžádalo svou oběť. Darren v roce 2000 odešel, aby se mohl věnovat své DJské kariéře, založil svůj vlastní label Underwater a začal se sólovou produkcí. Karl k tomu říká: “Jestliže se někdo chce posunout dál, pak to tak asi prostě musí být. Prostě to pro něj už nebylo to správné místo.“

Rick a Karl pokračovali dál. Sice už probíhala práce na živém albu/DVD Everything Everything, ale s Darrenovým odchodem se z něj stalo neopakovatelné memento.

V roce 2002 Underworld vydali první album jako duo. Na albu A Hundred Days Off dokázali, že jejich nezaměnitelný zvuk a vynalézavost nevymizely. Singl Two Months Off se stal jejich jednoznačně nejoslavovanější písní a neodmyslitelnou součástí léta na Ibize. Rick a Karl následovali úspěch singlu albem pro DMC kompilační řadu Back To Mine, ochutnávkou hudby, která je ovlivnila – od Gregory Isaaca a Depeche Mode až k LFO a Aphexu Twinovi.

Na to, abychom zde vyprávěli příběh Underworld celý, je historie této dnes již legendy příliš bohatá a rozsáhlá. Jestliže hudba Underworld někdy souzněla s momentem ve vašem životě, pak to jsou jistě dobré vzpomínky. Jen ty nejlepší.

DISKOGRAFIE

ALBA
1994 - dubnobasswithmyheadman
1996 - Second Toughest In The Infants
1999 - Beaucoup Fish
2000 - Everything, Everything
2002 - A Hundred Days Off
2003 - Back To Mine

SINGLY
1992 - Mother Earth/The Hump
1992 - Dirty/Minneapolis (as Lemon Interrupt)
1992 - Big Mouth/Eclipse (as Lemon Interrupt)
1993 - Mmm... Skyscraper I Love You
1993 - Dirty Guitar
1993 - Rez
1993 - Spikee/Dogmangowoof
1994 - Dark & Long
1994 - Cowgirl
1994 - Dirty Epic
1995 - Dirty Epic/Cowgirl
1995 - Born Slippy
1996 - Rowla
1996 - Pearl`s Girl
1996 - Born Slippy Nuxx
1997 - Moaner
1999 - Push Upstairs
1999 - Jumbo
1999 - King Of Snake
1999 - Bruce Lee
2000 - Cowgirl (Remixes)
2002 - Two Months Off
2003 - Dinosaur Adventure 3D

REMIXY
1992 - Trinity, Simply Red, Shakespear`s Sister, Odd Company, Gat Décor, Eagle`s Prey
1993 - Drum Club, Leftfield, Orbital, One Dove, Bjork, Belouis Some, 108 Grand, William Orbit
1994 - Spooky, Sven Vath
1995 - Front 242, St Etienne, Model 500, Dreadzone, Chemical Brothers, Tata Box Inhibitors, Mental Generation
1997 - Rob & Goldie, Bjork, Depeche Mode, Massive Attack, Everything
But the Girl

http://www.underworldlive.com



SKYLINE

Skyline jsou pražská kapela, která existuje od roku 1997 a u jejího zrodu stáli producent Hoffy_M a bubeník Radek B. Kapela se během let rozrostla na šest členů a k zakládajícímu duu se přidala zpěvačka Sister Zulu (dále spolupráce s Colorfactory, Significant Other ad.), hráč na saxofon, melodicu a flétnu Rich FD, violoncellista, klávesista a též producent Štěpán a MC NU C, který v létě 2002 nahradil dlouholetého zpěváka Skyline Strictlyho Orange. S tím se kapela rozešla pro vzájemné komunikační problémy.

Vlastní kariéra Skyline začala na dnes již legendárním festivalu Jelení příkop, kde odehráli povedený koncert před takovými jmény jako jsou 808 State či The Orb. Zpočátku se jejich styl definoval jako junglepop - spojení drumandbassu a popového pojetí skladeb, později jejich tvorba vykrystalizovala na stylově barevnou, celkově však autonomní směsici žánrů. Tak tomu je i na jejich debutovém albu Riders In The Store (vydali Intellygent Recordings na podzim 2001), které žánrově osciluje mezi breakbeatem a trancem, slyšet tu můžeme ale i ozvěny taneční hudby začátku let devadesátých..

Skyline pravidelně koncertují (mají za sebou již bez mála stovku vystoupení) a nechybí na žádném významném festivalu – např. Rock For People, Cosmic Trip, Pohoda, hráli I na české verzi festivalu Creamfields v exkluzivním nočním čase ve vybrané společnosti kapel jako Underworld nebo Kosheen. Ostatně, ne náhodou právě oni získali v prestižní anketě Dance Awards 2001 cenu za nejlepší live act roku. Skyline jsou vyhlášeni svými energickými koncerty, chytlavými songy a ryze současnou kombinací elektroniky, živých nástrojů a bezkonkurenčních vokálů (MC Nu C a zpěvačka Jitka Charvátová). Jejich druhé řadové album Urbanica vyšlo na jaře 2004.

[IMG]http://redakce.poslouchej.net/obr/skyline.jpg[/IMG]

Diskografie:
Riders in the store (2001)
Urbanica (2004)

http://www.skylineweb.cz/


DJ TRÁVA

DJ Tráva byl residentem legendárního klubu Bunkr. Hraje od roku 1995m v roce 1996 se stal jedním z prvních residentů klubu Roxy – noci nazvané Shake (nejúspěšnější klubová noc v Praze v roce 1999).
Od roku 1997 až do současné doby byl organizátorem a residentem noc pravidelné noci MIX, na které vystupoval a představil live acty jako Supercharger, Hypnotix, a také mezinárodně uznávané DJe jako Bushwacka, Terry Francis, Nathan Coles – Nils Hess (Get Fucked!), Pat Heast, Alex Reece a mnoho další. Tato noc byla v roce 2002 vyhodnocena jako party roku.

Vystupoval po boku velkých jmen jako David Alvarado, Mr C, Jeff Mills, Dave Angel, Josh Wink, Carl Cox… Každoročně je hostem velkých významných festivalů apod.

Od roku 1991 je Tráva členem trip hopové skupiny Significant Other, ve které má kromě účasti na živých koncertech slovo skladatele.
Jeho nejoblíbenějším stylem je house, tech house, deep, funk, techno.
DJ roku 1999 (podle magazínů Tripmag, Bassline, Rock Report)
DJ roku 2000 (podle magazínů Tripmag, Report)
DJ roku 2002 (podle magazínů Report)
DJ roku 2002 Slovensko (podle magazínů Bajkonur)
Je majitelem labelu Lex Record
Zahrál si v mnoha zemích světa, dodnes patří k nejoblíbenějším českým Djům.

[IMG]http://redakce.poslouchej.net/obr/trava.jpg[/IMG]

http://www.djtrava.com/


0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2024   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika