
Přiznám, že kdybych si je dopředu dopředu pustil, nešel bych. Prostě by mě to nezaujalo. Řekl bych si asi, no jo, další etno, world music, která je zajímavá, když jste žena v přechodu, sbírající indiánská ponča a navštěvující hodiny Jógy s fotkou Dalajlámy ve faitrade peněžence. A to je právě to. Ty naše představ o tom, že něco je takové a takové, tyhle představy nás vždycky doběhnou a je to tak dobře, protože se můžeme poučit. Přiznám se, že jsem nečetl ani promo, protože kdybych si přečetl tohle:
“Tamburíny, tleskání, dupot a šest mužských hlasů – to jsou marseillští Lo Cór de la Plana.” Došlo by mi, že to bude o chlápcích, kteří stojí s tamburínami na podiu, nakrucují se a vydávají hrdelní zpěvy jako v nějakém naučném filmu National Geographic z odlehlých oblastí světa, který má zachránit mizející kulturní dědictví… no řekněte, neděsí vás ta představa? Jenže pak jsem vstoupil do potemnělého sálu, kde už bylo na podiu nastoupeno pět chlapů s tamburínami a vyluzovali zvuky. Došel jsem si pro pivo a začal poslouchat, abych po chvilce zjistil, že je to vlastně vynikající! Písně měly nádhernou gradaci, tranzovní rytmy, polyfonní zpěv měl velkou sílu a pětice potetovaných francouzů v džínsech působila uvolněně a hravě. Většina písní končila grandiozními finále, které vyloženě nutily do tance. Prořídlé publikum sice neprojevovalo moc chuti točit se v kole, ale na některých jednotlivcích bylo vidět, jak to s nimi “cuká” a tak vlastně bylo úplně přirozený, když se na vyzvání z pódia utvořil kruh tanečníků držících se za ruce, točících se v kole do nesmírně dlouhé tranzovní písně, jejíž gradace nebrala konce.
A abyste věděli, že redaktoři taky věčně nepostávají v koutku a nepřemýšlí o svých budoucích reportech, taky jsem se do toho tančícího kruhu zapojil a mělo to tařka rituální sílu. Když jsem pak zadýchanej z kruhu vypadl, následovala čistá radost a uvolnění.
Pro představu, na tomto videu je stejná píseň v čase 3.14 a davy rozjuchaných, radostných tanečníků:
Přestože textům nemohl nikdo rozumět, kapelník Manu Theron občas k některým písním podával vysvětlení svou velmi legrační francouzkou angličtinou, které jsem ovšem nedokázal porozumět. Snad jen, když mluvil o písni marseillských banditů, kterou si chlapi zazpívali vsedě, s nohami spuštěnými přes podium k tanečnímu parketu, tváří v tvář publiku. A bylo to pořád silné, i když odložili tamburíny a věnovali se čistě polyfonnímu zpěvu, kdy každý hlas je samostatně veden svou vlastní cestou a všechny se různě střetávají, prolínají a vzlínají, bylo to silné.
A teď mě omluvte, musím jít nakoupit nějaké faitrade pončo.
A pusťte si, jak to chlapi umí rozjet i v hospodě :
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI
Sobota 28. 9. 2013
Vstup: 300 - 400 Kč