Yppah a Blockhead přiváží showcase labelu Future Archive

Yppah a Blockhead přiváží showcase labelu Future Archive

26. 09. 2019  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Music Infinity navštíví sestava spojená s kolektivem Future Archive. V pátek 4. října do Paláce Akropolis dorazí kalifornský hudební chameleon Yappah, který dříve vydával na Ninja Tune a pohybuje se na průsečíku písničkářství, shoegaze a downtempa. Jeho krajan Blockhead inovativně pracuje s hiphopovými beaty, do kterých vplétá vlivy nejrůznějších hudebních tradic. Bostonské duo Arms and Sleepers vychází z trip hopu, který updatuje pro 21. století.
Future Archive je nezávislý label a zároveň hudební komunita, která vznikla z potřeby umělecké autonomie i lásky k vzájemným kolaboracím. Založili ji sami muzikanti a principem Future Archive je absolutní svoboda tvořit a vydávat hudbu bez ohledu na komerční potenciál. Vloni se label představit kompilací Future Archive: Volume 1, na níž nechybělo ani trio amerických hudebníků spojených láskou k hiphopovým beatům. Yppah, Blockhead a Arms and Sleepers se teď společně chystají i do Prahy, 4. října zahrají na showcase Future Archive Vol. 2 v Paláci Akropolis.

Arms and Sleepers

Je to hip hop, rock nebo snad nezávislý písničkářský pop? Žánroví puristé jsou možná z kalifornského projektu Yppah (čti: jípah) nešťastní, jeho protagonista Joe Corrales, Jr. si z hudebních škatulek vrásky nedělá. Na svých čtyřech studiových deskách vydaných na Ninja Tune míchá své oblíbence My Bloody Valentine s hiphopovými beaty a vůbec mu to nepřijde zvláštní. Corrales hrál v mládí v rockových kapelách, ale pak objevil elektroniku. Patřil mezi pionýry mashupových koláží a věnoval se turntablismu. Jeho dvě poslední desky Eighty One (2012) a Tiny Pause (2015) výrazně pracují s prvky psychedelické hudby. Do Prahy se vrací po šesti letech. „Chci, aby vám mé písně evokovaly teplou koupel,“ prohlašuje v rozhovorech.

Několik desek v katalogu Ninja Tune spojuje Yppah s o pár let starším kolegou, který si říká Blockhead. Klasik instrumentálního hip hopu vyrostl v Manhattanu, kde fungoval v skupině Overground. Jeho formativní roky ale přišly během studia v Bostonu, kde se seznámil s rapperem a producentem Aesop Rockem. Blockheadovy beaty jsou slyšení na kultovních deskách nezávislého hip hopu ze začátku nulté dekády – kromě Aesop Rocka spolupracoval s Mursem, Cagem nebo Open Mike Eaglem. V roce 2004 vydal svůj debut Music by Cavelight pro londýnský label Ninja Tune. Od té doby vydává desku skoro každý rok, je ale také členem sdružení Party Fun Action Committee, Nobody's Smiling nebo The Mighty Jones.

Duo Arms and Sleepers vzniklo v polovině minulé dekády v Bostonu, od té doby si Max Lewis a Mirza Ramic udržuje vysoké pracovní tempo a jejich diskografie čítá přes dvacet EPs a alb. Míchají na nich downtempové beaty s ambientem, post-rockem nebo chillwave. Často se na jejich deskách objevují hostující rappeři jako v případě předloňské desky Life is Everywhere, na níž hostuje Serengeti. V Čechách koncertují pravidelně, naposledy byli v Praze vloni v květnu.

Yppah, Blockhead a Arms and Sleepers se společně potkali na EPčku Hermit Kingdom, kde si vzájemně remixovali skladby. Velmi dobře přijatá kolekce odráží filosofii kolektivu Future Archive, který podporuje kolaborace mezi muzikanty. Volnomyšlenkářský duch labelu můžou fanoušci nasát 4. října v Paláci Akropolis, kde se představí Future Archive showcase Vol. 2 po jeho květnové premiéře v Praze.

Dodal: Eva Kociánová, Palác Akropolis
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

MUSIC INFINITY

Pátek 4. 10. 2019
Vystupují:
FUTURE ARCHIVE SHOWCASE VOL. 2: BLOCKHEAD /US, ARMS AND SLEEPERS, YPPAH
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
SOUTĚŽTE
SOUVISEJÍCÍ OBSAH
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2020   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika