Jon Hopkins po pěti letech v Praze

Jon Hopkins po pěti letech v Praze

06. 03. 2019  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Jedním z headlinerů festivalu Spectaculare 2019 je Jon Hopkins, který v sobotu 9. března obsadí Forum Karlín. Přední osobnost elektronické scény se po pěti letech vrací do Prahy. Představí své aktuální album Singularity, za které si vysloužil nominaci na ocenění Grammy.
Festival v následujících týdnech nabídne i další zvučná jména: vystoupí německý producent Sascha Ring se svým projektem Apparat, australský pianista a skladatel neoklasické hudby Luke Howard, skladatel, kontrabasista a člen Cinematic Orchestra Phil France, violoncellista Peter Gregson či výrazná osobnost ambientní hudby – skladatel Rafael Anton Irisarri. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji GoOut. Více  na www.spectaculare.eu.

Jon Hopkins

Jon Hopkins po pěti letech v Praze
Výrazná osobnost světové elektronické scény Jon Hopkins se po pěti letech vrací do Prahy, aby představil svou aktuální desku Singularity. Intimní, tříštivou elektroniku z předchozí desky Immunity, která Hopkinsovi v roce 2013 vynesla už druhou nominaci na prestižní Mercury Prize, posunul autor na novém albu opět dál – k experimentům se stavy transu a meditace. V Singularity se tak mísí několik přístupů od minimalistického techna přes chorály, sólové klavírní party až po psychedelický ambient. Během večera vystoupí také italský producent Pietro Ianuzzi se svým projektem Indian Wells, ve kterém propojuje prvky ambientu, glitche i abstraktní hudby či experimentálního techna. Na svém kontě má už tři alba, to poslední Where the World Ends vydal loni na losangeleském labelu Friends Of Friends, kde vyšlo také jeho nejnovější EP Phase Transition. Bratři, vycházející hvězda pražské elektronické scény, představí svůj set na pomezí techna a experimentální elektroniky, kterou doplňují živé bicí. Jejich debutové EP Monster vyšlo v roce 2017. Večer doplní svými sety také tři DJs: Not Tonight, Slater a Josef Sedloň.

Apparat představí novou desku
Dalším headlinerem festivalu Spectaculare, který patří mezi nejzajímavější tváře současné elektronické hudby, je německý producent Sascha Ring aka Apparat. Zavítá do Prahy po šesti letech se zbrusu novým sólovým albem LP5, které původní elektroniku organicky propojuje s akustickým zvukem. V posledních letech se věnoval zejména projektu Moderat, uskupení, které si nyní dalo tvůrčí pauzu, aby se členové mohli věnovat svým dalším projektům. Výsledkem je právě nové album, které Apparat vydá 22. března na značce Mute. Pražský koncert, který odstartuje celé jeho turné k desce, proběhne ve středu 3. dubna ve velkém sálu pražské Lucerny.

Soudobá klavírní hudba v Hlaholu či upravené Bachovy suity v Rudolfinu
Spectaculare se zaměří také na lokace, ve kterých se většinou koncerty elektronické hudby neobjevují. Australský skladatel Luke Howard představí ve čtvrtek 14. března ve výjimečném secesním prostoru pražského Hlaholu své triumfální cinematické hudební putování. V roce 2018 vydal u prestižního britského labelu Mercury KX své třetí sólového album Open Heart Story, které zkoumá roztříštěné vztahy, dětské vzpomínky a plynutí času. V pondělí 25. března v Sukově síni pražského Rudolfina představí londýnský skladatel a cellista Peter Gregson dílo Johanna Sebastiana Bacha v moderním zpracování se syntezátory a violoncellovým kvintetem. Za projektem s názvem „Bach Recomposed“ stojí německé vydavatelství Deutsche Grammophon.

Showcase labelu Gondwana
Na večeru manchesterského vydavatelství Gondwana, který proběhne ve čtvrtek 21. března v divadle Archa, vystoupí jako hlavní hvězda skladatel, kontrabasista a producent Phil France. Člen legendárních Cinematic Orchestra vydal v létě loňského roku své druhé sólové album Circle. Druhým zástupcem této nadstylové nu-jazzové značky pak bude elektronicko-jazzové duo Sunda Arc.

Pocta field recordingu
Ve středu 20. března si na své přijdou milovníci ambientní hudby. V CAMPu vystoupí jedna z nejpozoruhodnějších osobností tohoto žánru – americký skladatel a hudebník Rafael Anton Irisarri. Ve svých melodiích propojuje moderní vážnou hudbu, terénní nahrávky i mohutné drony do abstraktní atmosféry na hraně snu a reality. Irisarri je známý také z projektu The Sight Below, se kterým se před 10 lety vůbec poprvé představil domácímu publiku. Součástí večera bude rovněž britský multiinstrumentalista, skladatel a zvukový designér Simon Scott, který se od bubnování v legendární shoegaze skupině Slowdive dostal až k delikátnímu ambientu, do něhož vplétá terénní nahrávky. V Praze představí své zbrusu nové album Soundings, které vychází v únoru na kultovní londýnské značce Touch. Scott také v rámci festivalu povede svůj workshop právě o fenoménu field recordings.

Hatti Vatti v klubu Crossu
Polský producent Hatti Vatti aka Piotr Kaliński přiveze 28. března do klubu Cross jedinečnou směs ambientu, autonomicu a „chytré“ elektroniky v propracovaném live vystoupení. Jeho atmosférické downtempo, ze kterého vystupuje sofistikovaná práce s detaily, zaplní horní patro klubu. Během večera se představí naživo také domácí objev Midub – projekt reprezentující progresivní elektronickou hudbu s odkazem k dub technu i ambientu (label hello strange). Svůj DJ set zahraje britské duo Kiyoko – společný projekt producentů z Manchesteru Joe McBride (Synkro) a Jack Lever (Bering Strait) a domácí matador Nitrous. Spodní patro klubu ovládnou rovné beaty a talentovaní domácí DJs: etablovaná DJka slovenského původu a residentka klubu Ankali, Eva Porating, dále eklektický DJ Advance Martin a večer pak uzavře začínající pražská DJka Ariana se selekci poctivého techna.

Kompletní program najdete na webových stránkách www.spectaculare.eu. Vstupenky na festival Spectaculare jsou k dostání v předprodeji GoOut.

Dodal: Eliška Míkovcová, kulturnipr.cz
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

SLECTACULARE: JON HOPKINS

Sobota 9. 3. 2019
Vystupují:
Jon Hopkins (UK)
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
SOUVISEJÍCÍ OBSAH
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2020   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika